Scoala Photoshop
Pentru a avea acces la tutorialele si resursele
puse la dispoztie va recomandam sa va inregistrati!
Scoala Photoshop
Pentru a avea acces la tutorialele si resursele
puse la dispoztie va recomandam sa va inregistrati!
Scoala Photoshop
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Scoala Photoshop

tutoriale si resurse photoshop, la dispozitia dumneavoastra, indiferent ca sunteti incepator sau as in editarea imaginilor..
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Daca doriti sa contribuiti la dezvoltarea acestui forum va rugam sa contactati administatorul..

 

 matrix efect pentru text

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
shining
Qwner
Qwner
shining


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 27/07/2009
Varsta : 40
Localizare : Azuga

matrix efect pentru text Empty
MesajSubiect: matrix efect pentru text   matrix efect pentru text Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 10:47 am

1. faceti un document nou.. eu am preferat unul cu 1024x789px
2 Fill cu negru
3. Luati o imagine, nu conteaza ce e, caci ea nu va apare in document, ci doar va produce acele simboluri necesare.. dupa ce ati gasit imaginea, deschideti-o cu Notepad (da, am zis bine, cu Notepad matrix efect pentru text 722690 )
4. dupa ce e deschisa in notepad, remarcati acele caractere.. selectati cateva linii, le copiati si apoi mergeti in photoshop.. selectati unealta text, trasati casuta de text si click drepta->paste
5. selectati textul si rotiti-l (folositi Text Orientation button ), pentru ca liniile sa nu mai fie orizontale, ci verticale..
rezultatul meu:

matrix efect pentru text 23lxqnq

pentru a da impresia ca textul vine de sus si nu din lateral, luati unealta move si mutati textul putin mai sus..
6. dati textului culoarea #66EF36 si apoi scadeti opacitatea layerului la 35%
rezultat:

matrix efect pentru text 2ev9nio

7. faceti un nou layer text, repetand aceiasi pasi ca la punctele 4. si 5., dar de data asta alegeti pentru text culoarea #66EF36 si folositi un font putin mai mare, apoi adaugati si outer glow de 6px, folosind culoarea #2AFF00.. cand terminati, dati rasterize acestui layer..
rezultat:

matrix efect pentru text 2ngy3hu

8. adaugati acestui layer vector mask, apoi luati gradient tool si trasati de sus in jos, sau invers, depinde de ce ce pozitie aveti pentru alb la foreground sau background..
rezultat:

matrix efect pentru text I4g041

asta e tot.. puteti adauga acum ce altceva mai doriti..
imagine finala:

matrix efect pentru text 142trbo
Sus In jos
https://scoalaphotoshop.forumgratuit.ro
fyzz08
Trecator
Trecator
fyzz08


Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 18/08/2009
Varsta : 34
Localizare : Venice-Italy

matrix efect pentru text Empty
MesajSubiect: Re: matrix efect pentru text   matrix efect pentru text Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 1:16 pm

Problema:
La pasul 8 nu se putea aplica gradient tool.

Rezolvare:

8. Adaugati acestui layer vector mask, rasterize apoi luati gradient tool si trasati de sus in jos, sau invers, depinde de ce pozitie aveti pentru alb la foreground sau background.

\\L-am facut de 2 ori si accesi problema ... Layerul nu vroia sa se deselecteze.


Ultima editare efectuata de catre fyzz08 in Dum Sept 13, 2009 3:30 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
shining
Qwner
Qwner
shining


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 27/07/2009
Varsta : 40
Localizare : Azuga

matrix efect pentru text Empty
MesajSubiect: Re: matrix efect pentru text   matrix efect pentru text Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 2:51 pm

cum sa nu poti aplica pasul 8? adaugi vector mask, iar gradientul il aplici pe mask, nu pe layer..
acesta este scopul aplicarii vector mask, altfel nu ar mai avea rost.. gradientul intotdeauna se aplica pe mask in aplicarea unor asemenea efecte.. ia mai incearca.. matrix efect pentru text 866488
Sus In jos
https://scoalaphotoshop.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





matrix efect pentru text Empty
MesajSubiect: Re: matrix efect pentru text   matrix efect pentru text Icon_minitime

Sus In jos
 
matrix efect pentru text
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ..::Efect Matrix::..
» efect cartoon
» efect solar
» Text Insangerat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Scoala Photoshop :: Zona Photoshop :: Tutoriale :: Tutoriale photoshop-
Mergi direct la: