Scoala Photoshop
Pentru a avea acces la tutorialele si resursele
puse la dispoztie va recomandam sa va inregistrati!
Scoala Photoshop
Pentru a avea acces la tutorialele si resursele
puse la dispoztie va recomandam sa va inregistrati!
Scoala Photoshop
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Scoala Photoshop

tutoriale si resurse photoshop, la dispozitia dumneavoastra, indiferent ca sunteti incepator sau as in editarea imaginilor..
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Daca doriti sa contribuiti la dezvoltarea acestui forum va rugam sa contactati administatorul..

 

 fade cu 2 imagini

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
shining
Qwner
Qwner
shining


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 27/07/2009
Varsta : 40
Localizare : Azuga

fade cu 2 imagini Empty
MesajSubiect: fade cu 2 imagini   fade cu 2 imagini Icon_minitimeMar Aug 04, 2009 7:41 pm

Pentru inceput avem nevoie de doua imagini.. Eu am ales asa:

fade cu 2 imagini 2els12u

si

fade cu 2 imagini 2h33fbp

Le deschidem pe amandoua in photoshop si avem doua documente: imaginea1 si imaginea2

fade cu 2 imagini 20j68e9

Selectam unealta Move si luam imaginea2 si o ducem peste imaginea1 (click and drop), apoi o pozitionam dupa preferinta..

fade cu 2 imagini 285zlk

Ramanem astfel cu un singur document care are ambele imagini incluse.. Remarcati ca acum avem doua layere aici..

fade cu 2 imagini 2lx9o46

Deoarece imaginile nu sunt egale ca dimensiune, avem o portiune libera si astfel se vede o bucata destul de mare din imaginea1.. Asa ca selectam unealta Magic Wand si facem click pe acea portiune pentru a o selecta..

fade cu 2 imagini 20kvy3t

Acum mergem la Edit->Fill si alegem culoarea alba.. In acest mod, imaginea1 este complet acoperita de imaginea2..

Urmatorul pas este desaturarea imaginii2, pentru asta mergeti la Image->Adjustments->Desaturate.. Rezultatul? o imagine alb-negru, pentru a se potrivi cu peisajul..

fade cu 2 imagini 121fotc

Acum activati layerul imaginea1 (pentru activare faceti click pe el) si apoi mergeti la Layer->Layer Mask-> Reveal all

fade cu 2 imagini 1zml9u8

in fereastra layerelor veti remarca acum ceva de genul asta:

fade cu 2 imagini Rt23wi

Acum selectati culorile la foreground alb si la background negru, apoi selectati unealta Gradient cu setarile din imagine:

fade cu 2 imagini 2qs9r7n

Tineti degetul pe mouse si trasati o linie de sus pana jos pe imagine.. Daca ce rezulta nu va multumeste, atunci Edit->Undo si reincercati..
Rezultatul meu:

fade cu 2 imagini 32mv

eu am adaugat si un text, dar nu e obligatoriu.. si inca ceva: tipa nu e iubita mea fade cu 2 imagini 178793
Sus In jos
https://scoalaphotoshop.forumgratuit.ro
Sarg3ras
Bronze User
Bronze User
Sarg3ras


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 07/08/2009
Varsta : 31
Localizare : Look behind you . . .

fade cu 2 imagini Empty
MesajSubiect: Re: fade cu 2 imagini   fade cu 2 imagini Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 9:54 pm

Tare aproape cea mai tare chestie care o faci cu Photochop
Sus In jos
http://soon.ro
ceala
Trecator
Trecator
ceala


Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 07/08/2009
Varsta : 38

fade cu 2 imagini Empty
MesajSubiect: bravo   fade cu 2 imagini Icon_minitimeSam Aug 08, 2009 12:37 pm

fade cu 2 imagini 228928 bravo maestro.....cele mai cool tutoriale gasite pana acum....simplu de inteles si pus in practica.... fade cu 2 imagini 228928 ....mai asteptam si altele cel putin eu fade cu 2 imagini 722690
Sus In jos
Continut sponsorizat





fade cu 2 imagini Empty
MesajSubiect: Re: fade cu 2 imagini   fade cu 2 imagini Icon_minitime

Sus In jos
 
fade cu 2 imagini
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Scoala Photoshop :: Zona Photoshop :: Tutoriale :: Tutoriale photoshop-
Mergi direct la: