Scoala Photoshop
Pentru a avea acces la tutorialele si resursele
puse la dispoztie va recomandam sa va inregistrati!
Scoala Photoshop
Pentru a avea acces la tutorialele si resursele
puse la dispoztie va recomandam sa va inregistrati!
Scoala Photoshop
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Scoala Photoshop

tutoriale si resurse photoshop, la dispozitia dumneavoastra, indiferent ca sunteti incepator sau as in editarea imaginilor..
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Daca doriti sa contribuiti la dezvoltarea acestui forum va rugam sa contactati administatorul..

 

 out of border

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
shining
Qwner
Qwner
shining


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 27/07/2009
Varsta : 40
Localizare : Azuga

out of border Empty
MesajSubiect: out of border   out of border Icon_minitimeLun Aug 17, 2009 10:49 am

un efect cool ce se poate aplica fotografiilor voastre..

pasul 1. pentru inceput, avem nevoie de o imagine pe care o deschidem in photoshop.. eu am preferat o imagine cat mai simpla, pentru a nu complica prea mult tutorialul.. dupa ce ati deschis imaginea in photoshop, in panelul layerelor, langa denumirea background aveti un mic lacat.. dati dublu click pe el, acest lucru va debloca backgroundul, creand un layer (Layer 0) pe care sa puteti lucra..

click to enlarge
out of border Xq9j0z

pasul 2. selectam o unealta de selectie (Magic Lasso, Magic Wand, Pen Tool) care ne va ajuta sa selectam o parte a imaginii, mai exact cea careia dorim sa-i dam impresia ca ar iesi din fotografie..

click to enlarge
out of border 10dhxn5

pasul 3. dupa ce ati terminat selectia mergeti la Layer->New->Layer via Copy, ceea ce va face un layer nou (Layer 1) care va contine doar portiunea selectata..

pasul 4. selectati Layer 0, cel care contine imaginea completa.. apoi luati unealta Rectangular Marquee si trasati pe imagine o selectie care sa cuprinda o zona copiata, dar atentie, nu in intregime.. apoi apasati tasta Delete..

click to enlarge
out of border Jagbpl

pasul 5. megeti la Edit->Stroke si aplicati setarile precum in imagine:

out of border 15wnn88

rezultatul este adaugarea unei margini albe

click to enlarge
out of border Xqf8nm

pasul 6. creati un layer nou Layer->New->Layer (Layer 2) pe care il mutati apoi sub celelalte layere (in panelul layerelor il luati prin procedeul click&drop).. pe acest layer aplicati un gradient sau o culoare, dupa cum preferati.. eu am ales gradientul Advent Children, pe care il gasiti la sectiunea Resurse..

click to enlarge
out of border 2v7zadw

pasul 7. acum selectati Layer 0 si Layer 1 (tineti tasta Shift apasata pentru asta), apoi mergeti la Edit->Transform->Scale.. astfel veti putea micsora ambele layere simultan, precum in imagine:

click to enlarge
out of border Zxmukh

pasul 8. selectati Layer 0 si dati click dreapta pe el.. alegeti optiunea Blending Options si faceti setarile precum in imagine:

out of border Arpls

pasul 9. dupa aplicarea efectului acesta apare in panelul layerelor.. mergeti acolo si dati click dreapta pe efect (atentie, nu pe layer) si selectati Create Layer, ceea ce va crea un layer nou (Layer 0's Drop Shadow) care va contine doar umbra fotografiei..

out of border 2qinsb8

pasul 10. selectati Layer 0's Drop Shadow, apoi mergeti la Edit->Free Transform, apoi pe imagine faceti click dreapta si din meniu alegeti Warp

click to enlarge
out of border Jz9w1x

remarcati ca aveti acum un tabel de 3x3.. luati casuta de jos din mijloc si foarte usor trageti de ea in sus.. apoi luati casuta din dreapta mijloc si foarte usor trageti de ea inspre stanga.. in imaginea de mai jos aveti cele doua casute marcate cu un x rosu:

click to enlarge
out of border 348fz3k

rezultatul final este:

click to enlarge
out of border 34ovi39
Sus In jos
https://scoalaphotoshop.forumgratuit.ro
Sarg3ras
Bronze User
Bronze User
Sarg3ras


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 07/08/2009
Varsta : 31
Localizare : Look behind you . . .

out of border Empty
MesajSubiect: Re: out of border   out of border Icon_minitimeLun Aug 17, 2009 7:20 pm

Pfoai Alta imagine nu puteai sa pui .Nici nu pot sa ma uit la tutorial sa citesc ce trebuie sa fac .
out of border 722690
Sus In jos
http://soon.ro
Keshja
Trecator
Trecator
Keshja


Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 11/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Tg-Jiu

out of border Empty
MesajSubiect: Re: out of border   out of border Icon_minitimeLun Sept 07, 2009 8:40 pm

Aoleoo...oi fi eu n00b dar nici chiar in halul asta.Nu reusesc deloc sa fac o selectie buna out of border 239699 Sunt varza out of border 564767
shining tu cu ce ai facut slectia? out of border 328857
Sus In jos
shining
Qwner
Qwner
shining


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 27/07/2009
Varsta : 40
Localizare : Azuga

out of border Empty
MesajSubiect: Re: out of border   out of border Icon_minitimeLun Sept 07, 2009 9:20 pm

se vede clar in a doua imagine ce unealta am selectat.. uita-te atent out of border 866488
Sus In jos
https://scoalaphotoshop.forumgratuit.ro
Keshja
Trecator
Trecator
Keshja


Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 11/08/2009
Varsta : 28
Localizare : Tg-Jiu

out of border Empty
MesajSubiect: Re: out of border   out of border Icon_minitimeMar Sept 08, 2009 1:13 pm

...


Ultima editare efectuata de catre Keshja in Dum Mar 07, 2010 7:51 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
ZaieNA
Trecator
Trecator
ZaieNA


Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 10/09/2009

out of border Empty
MesajSubiect: Re: out of border   out of border Icon_minitimeSam Sept 12, 2009 2:13 am

tutorial reusit!!!
kiar kautam asha ceva sa invat si eu ... bine ca am gasit..
10
Sus In jos
djeagle
Trecator
Trecator
djeagle


Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 35
Localizare : Codlea

out of border Empty
MesajSubiect: my first photoshop phhoto   out of border Icon_minitimeDum Ian 10, 2010 7:07 pm

salutari... super tare tutorialul .... l-am incercat ... si cam asta este ceea ce mi-a iesit.... astept pareri out of border 178793
out of border 1photoshop

Second try ...
out of border Outofborder.th out of border 168461 out of border 328857

3-rd try.... out of border 328857 out of border 328857
out of border Monster_Power
Sus In jos
http://www.taribocomputres.ucoz.com
Continut sponsorizat





out of border Empty
MesajSubiect: Re: out of border   out of border Icon_minitime

Sus In jos
 
out of border
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Scoala Photoshop :: Zona Photoshop :: Tutoriale :: Tutoriale photoshop-
Mergi direct la: